Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo nieprzyjemna chorobom, z którą współcześnie ma styczność naprawdę sporo osób. Zarówno rodziny osób uzależnionych jak i sam chory musi jak najszybciej zmierzyć się z tym problemem, aby w rzeczywistości nie osiągnął on kolosalnych rozmiarów. Uzależnienie od alkoholu powinno być jak najbardziej leczone wraz z odpowiednim lekarzem psychiatra, który w wielu przypadkach zapisze leki, które spowodują lepsze samopoczucie. Wizyty w poradni psychologicznej czy na spotkaniach anonimowych alkoholików będą również doskonałą formą wspomagania całego procesu leczenia od alkoholu. Medycyna zna przypadki, ze alkoholicy mogą wyleczyć się z tego uzależnienia, lecz małe jest prawdopodobieństwo, że faktycznie taka osoba już nigdy nie sięgnie po kieliszek wódki. Trzeba sobie zdać z tego sprawę, że alkoholik już zawsze pozostanie alkoholikiem, z tym, że różnica będzie polegała na tym, iż w konkretnym okresie swojego życia przestanie pić. Niestety czasami mogą powracać nawroty choroby, które bywają nieprzyjemne zarówno dla samego alkoholika i co gorsza rodziny, która się zawsze o taką osobę niezwykle martwi. Trzeba z pewnością samu wiele przejść, aby móc stwierdzić jak to drastyczna choroba dla wielu rodzin.

Anatomia

Na dziedzinę jaką jest medycyna, składa się kilka podstawowych nauk, a są to anatomia, biochemia, biofizyka, biologia medyczna, embriologia, fizjologia, histologia oraz immunologia. Pierwsza z nich, to znaczy anatomia jest to dział biologii czy też  nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów zarówno ludzi jak i zwierząt. Przede wszystkim przedmiotem zainteresowania różnych działów anatomii jest badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek oraz komórek. Dzięki szczegółowemu rozpoznaniu budowy organizmów, lekarze specjalizujący się w leczeniu właśnie schorzeń związanych z budową człowieka mogą bez trudu wszcząć leczenie bez uszkodzenia zdrowych narządów. Medycyna dzięki anatomii może dzięki określeniu prawidłowej budowy ciała określić jakie ktoś posiada nieprawidłowości a dzięki temu można rozpocząć ich leczenie. Medycyna anatomiczna dzieli się na anatomie roślin, zwierząt oraz ludzi. Różnego rodzaju badania czy obserwacje wykonywane na ciele ludzkim, czy na ciałach zwierząt, prowadzą do szczegółowego rozpoznania schorzeń i chorób a dzięki temu leczenie jest niezwykle kompleksowe, szybkie i łatwe a lekarze starają się w jak najszybszy sposób przywrócić pełną sprawność leczonemu pacjentowi.

Usuwanie znamion

Lato sprzyja kąpielom słonecznym i odsłanianiu znacznie większej części ciała niż ma to miejsce w pozostałych porach roku. Promienie słoneczne, mimo iż przyjemnie ogrzewają i pozostawiają po sobie ładną opaleniznę, nie są bez znaczenia dla naszej skóry. Powodują jej przyspieszoną utratę elastyczności, przyczyniają się do oparzeń i rozwoju zmarszczek. O wiele bardziej jednak niebezpieczne jest opalanie się u osób posiadających liczne znamiona na ciele. Zmiany te powinny być regularnie obserwowane, a jakiekolwiek modyfikacje w ich wyglądzie, natychmiast zgłaszane lekarzowi. Jak bowiem wiadomo, zwiększają one ryzyko wystąpienia złośliwego raka skóry- czerniaka. Jeśli lekarz uzna, że powstałe znamiona powinny być usunięte, zapisuje pacjenta na bezbolesny zabieg, po którym ślad po znamieniu znika. Mają one jednak tendencję do niekontrolowanego pojawiania się w różnych miejscach, co wiąże się z koniecznością częstych wizyt u dermatologa. Mimo iż stanowi to przykry i męczący obowiązek, to jednak nie można go zaniedbywać. Wizyty u dermatologa nie wymagają skierowania od lekarza rodzinnego, w związku z tym rejestracja nie powinna sprawiać kłopotów pacjentom. Zdrowie to najcenniejsza wartość jaką posiadamy i warto o nie należycie dbać.

Jakiego wybrać lekarza

Dane statystyczne wskazują na to, że wizyty u lekarza w naszym społeczeństwie są przykrą koniecznością, a nie regularnie spełnianym obowiązkiem. Jeśli już konieczność zmusi nas do odwiedzenia specjalisty, wtedy zaczynamy zastanawiać się, jakiego wybrać. Teoretycznie, mając ubezpieczenie zdrowotne, jesteśmy uprawnieni do korzystania z Państwowej Służby Zdrowia. Kiedy jednak nagli nas potrzeba, czekanie w kilkutygodniowej, bądź też nawet kilkumiesięcznej kolejce, staje się nie do przyjęcia. Wybieramy w takiej sytuacji lekarzy specjalistów prowadzących prywatną praktykę zawodową. Za tym wyborem przemawia także przekonanie, że lekarz prywatny znacznie bardziej skrupulatnie i poważnie podejdzie do naszego problemu, mając świadomość, że za tę wizytę otrzyma bezpośrednią zapłatę. Nie zawsze jednak przekonanie to pozostaje zgodne z prawdą. Bywa, że za wizytę musimy zapłacić dużą kwotę, a w zamian otrzymamy jedynie wskazanie do zażywania suplementów i powątpiewanie w prawdziwość naszych dolegliwości. Z taką sytuacją możemy jednak spotkać się zawsze, niezależnie od rodzaju prowadzonej praktyki. Wynika to z faktu iż w każdym zawodzie i na całym świecie, pracują zwykli ludzie, którzy mają prawo do popełniania błędów i zaniedbań.

Sieci aptek

Z roku na rok powstaje coraz więcej aptek. Wydawać by się mogło, że nie ma takiej konieczności, gdyż na jedną dzielnicę wystarczy ich niewiele. Z tego powodu rośnie również konkurencja pomiędzy nimi i doprowadza ona do upadku tych, które funkcjonowały przez wiele lat. W ramach reklamy apteki oferują obecnie różnego rodzaju usługi, takie jak poradnictwo dietetyczne, rehabilitacyjne, farmakologiczne, ziołolecznicze i inne. Przy zakupie za odpowiednią kwotę, możliwe jest także otrzymanie upominku, lub też kart rabatowej, upoważniającej do zniżek. Coraz częściej powstają też sieci aptek, które tworzą różnorodne programy lojalnościowe, dla stałych klientów. Przykładem takich programów jest karta seniora, która upoważnia osoby starsze do kilkunastoprocentowej zniżki na leki przepisywane na receptę. Dodatkowo klienci otrzymują drugą kartę, na której naliczane są punkty upoważniające do odbioru różnego rodzaju nagród. W ten sposób tworzą one bazę własnych, stałych klientów, generując tym samym zyski i zwalczając konkurencję
Leki uspokajające

Nadmiar obowiązków rodzinnych i zawodowych, nieustający stres i presja ze strony przełożonych, oraz całe mnóstwo obowiązków, które czekają na nas każdego dnia sprawiają, że pragniemy odciąć się od nich i w pełni zrelaksować. Jest to jednak niemożliwe, do czasu, gdy nie uzyskamy urlopu. Dlatego też coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju leki uspokajające. Są to najczęściej tabletki bez recepty, gdyż wizja tłumaczenia lekarzowi interniście naszej sytuacji i przekonywania go do wypisania odpowiedniego druczku sprawia, że wolimy eksperymentować na własną rękę. Nie jest to jednak prawidłowe podejście, gdyż leki te, mimo iż z pozoru niegroźne, w nadmiarze mogą spowodować utratę koncentracji, a nawet zaśnięcie w najmniej oczekiwanym momencie. Tym samym możemy być sprawcą wypadku samochodowego, bądź też innego nieszczęścia, którego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Ponadto większość z tych tabletek to skoncentrowane zioła, które niejednokrotnie dają reakcje uczuleniowe. Dlatego przed ich zażyciem warto skonsultować się z lekarzem.
Pomoc w aptekach

Farmakoterapia

Pojęcie farmakoterapii oznacza leczenie różnego rodzaju chorób za pomocą określonych leków. Oprócz tego wiąże się ze stosowaniem leków w celu przezwyciężania chorób i ich przykrych objawów. Ta dziedzina rozwinęła się znacznie w ciągu ostatniego wieku. Dzięki temu powstało wiele leków, pomagających zwalczać najnowsze nawet choroby naszej cywilizacji. Jako najważniejsze uważa się antybiotyki, leki na nadciśnienie, miażdżycę, przeciwzawałowe, przeciwnowotworowe, immunotropowe a także psychiatryczne.

Nowoczesne badania określają dokładnie mechaniczne działania leków, co wyjaśnia nam szczegółowo w jaki sposób dany lek działa i jak wywołuje określony efekt. Dostarczają nam również informacji, w jaki sposób wpływa określona dawka leku, obecność pozostałych leków i przyjmowanie leku w określonej porze dnia.

Na podstawie farmakoterapii powstały również inne dziedziny takie jak np. farmakokinetyka, chronofarmakologia, radiofarmakologia a także gerontofarmakologia.

Farmakoterapia w znaczący sposób wpływa pozytywnie na jakość naszego życia. Dzięki niej wydłużyła się długość życia, a równocześnie zmniejszyła zachorowalność na poszczególne choroby a co za tym idzie również związana z nimi śmiertelność.

Żywienie w szpitalu

Szpital kojarzy nam się z wieloma elementami, w tym często nieprzyjemnymi. Już sam zapach szpitala i jego otoczenie, nie wpływa korzystnie na nasze odczucia i wywołuje pewne uczucie lęku. Poza przyjemnymi chwilami związanymi z narodzinami dziecka, w szpitalu jesteśmy tylko w takich przypadkach, gdy komuś z naszych bliższych osób, lub też nam samym stanie się coś nieprzyjemnego. Pacjenci przebywający dłuższy czas na terenie szpitala, zwracają uwagę na nieco inne elementy. Przyzwyczajają się do barw charakterystycznych tych placówek i do ich zapachu, oraz do personelu towarzyszącego im każdego dnia. Zwracają natomiast swoją uwagę na komfort w jakim zostali umieszczeni.  Jednym z elementów silnie wpływających na tą ocenę, jest bez wątpienia wyżywienie. Mimo iż przeważnie usłyszeć można wyłącznie narzekania, to jednak w rzeczywistości catering szpitalny niewiele różni się od tego jaki oferują nam stołówki w innych zakładach. Dania przyrządzane są w odpowiedni sposób, estetycznie podawane i zdaniem wielu pacjentów smaczne. Różnorodność potraw jest duża, dlatego też w żadnym tygodniu nie powtarzają się one. Ponadto podawane są w zależności od schorzeń na jakie cierpią obecni tam pacjenci.

Rodzaje szpitali

Szpital jest to niezwykle ważne miejsce gdyż w przypadku kiedy dopadnie nas jakaś choroba czy uraz ciała to możemy się tam zwrócić i otrzymać potrzebną nam pomoc. Wyspecjalizowani lekarze oraz pielęgniarki maja obowiązek pracować w taki sposób aby leczenie pacjentów było szybkie, jak najprostsze i przyniosło wymagany skutek. Szpitale różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na zasięg terytorialny ale także ze względu na zakres leczenia oraz w związku z przeznaczeniem dla szczególnych pacjentów. Są to szpitale: Gminne, Powiatowe,  Wojewódzkie, Ponadwojewódzkie, Ogólne, Specjalistyczne,  szpitale psychiatryczne, szpitale wojskowe, szpitale polowe oraz szpitale przemysłowe jak na przykład hutnicze i uzdrowiska. Zadaniem każdego ze szpitali jest pomoc każdemu kto tej pomocy potrzebuje i wymaga. Szpitale w Polsce spełniają wszystkie wymogi jakie powinien spełniać dobry szpital jednakże niekiedy jest tak że jest zbyt wiele osób, które potrzebują opieki w szpitalu i pozostania na dłuższej obserwacji, i wtedy pokoje szpitalne są bardzo tłoczne co nie sprzyja dochodzeniu do dobrego stanu zdrowia. Polska posiada wielu znakomitych lekarzy i jeżeli trafimy w odpowiednie ręce to szybko wyjdziemy z każdej choroby.

Udręka chorych na refluks

Choroby przewodu pokarmowego to jedne z najbardziej kłopotliwych schorzeń. Jeść musi każdy z nas, a jakiekolwiek dysfunkcje przewodu pokarmowego sprawiają, że musimy szczególnie uważać na to co zjadamy. Ograniczenia dietetyczne bywają w tym przypadku bardzo dokuczliwe i przykre. Początek tych chorób jest często niezauważalny, a pierwsze objawy uważamy za przejściowe. Do takich schorzeń niewątpliwie należy refluks żołądkowo – przełykowy. Polega on na cofaniu się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, wskutek nieprawidłowego zamykania się zastawki. W efekcie dochodzi do podrażnienia komórek przełykowych, bólu i dyskomfortu. Chorzy na tę chorobę muszą więc unikać pokarmów które drażnią przełyk mechanicznie, chemicznie lub termicznie. Oznacza to , że zmuszeni są wykluczyć potrawy ostre, smażone, gorące, oraz nadmiar błonnika. Błonnik obecny w surowych warzywach, owocach, ziarnach zbóż i pestkach na przykład dyni i słonecznika, stymuluje prace przewodu pokarmowego, jednak jego nierozpuszczalne frakcje, mogą również mechanicznie drażnić ściany przełyku i jelit. Z refluksu nie można się  całkowicie wyleczyć, jednak można zminimalizować jego przykre objawy, poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

Wyżywienie w szpitalach

Tematyka wyżywienia w szpitalach należy do bardzo istotnych aspektów.  Jest to temat wielokrotnie poruszany na różnorodnych zebraniach i brany pod uwagę w prasie. Ogólnie panuje przeświadczenie, że niskie koszty przeznaczane przez państwo na ten cel, powodują bardzo niską jakość wyżywienia szpitalnego. Istnieje również mit, że jedzenie w szpitalach jest nieestetycznie podane i niesmaczne. W rzeczywistości jednak prawda jest nieco inna. Faktyczny koszt dziennego wyżywienia szpitalnego wynosi kilka złotych. Jednak organizacja kuchni i umiejętne połączeni składników sprawiają, że na jakość potraw pacjenci nie mogą narzekać. Główną przyczyną tego stanu jest fakt wprowadzenia masowych usług cateringowych w placówkach żywienia zbiorowego. Firmy te, dysponując specjalistycznie wyposażoną kuchnią,  przygotowują posiłki w swojej siedzibie,  a następnie dostarczają je odbiorcom, w tym przypadku szpitalom w postaci zamieszczonych w termosach dań, o stałej temperaturze .Pacjent ma bowiem prawo do otrzymania posiłku w stanie ciepłym i jest to jeden z wymogów sanitarnych. Ponadto wahania temperatur  w pojemnikach z żywnością, mogą przyczynić się do rozwoju niekorzystnej dla zdrowia mikroflory.